en iyi saç ekim merkezi
En İyi Saç Ekilir

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
En iyi saç ekim merkezi

Saç ekimi nasıl yapılır

Saç ekimi nasıl yapılır
Reklam

Saç ekiminde nelere dikkat edilir? İşte 11 önemli madde

Saç ekimi nasıl yapılır? Saç ekiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? Son zamanlarda birçok kişi tarafından uygulanan saç ekiminin püf noktaları büyük merak konusu. Saç ekiminden sonra neler yapılmalı? Saç ektirecek olanların bilmesi ve dikkat etmesi gerek 11 maddeyi Dr. Emrah Çinik açıkladı. İşte o ayrıntılar.

Saç ekiminde nelere dikkat edilmeli? Saç ekimi nasıl yapılır, kimler yapabilir? Estetik cerrahisi ve anlayışının gelişmesi ile birlikte saç ektirme uygulaması kendisine önemli oranda başvurulan bir yöntem olmaya başladı. Peki saç ekiminde nelere dikkat edilmeli? Dr. Emrah Çinik, saç ekiminde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyardı.

17-03/16/menusub-51-126-7-11-sac-muayenesi-ve-analizi.jpg

SAÇ EKİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dr. Çinik saç ekiminde 11 maddenin önemli olduğunu belirterek, şu önerilerde bulundu: “İşlemin hemen bitiminde,ense bölgesine pansuman yapılarak bandaj yapılır, saç ekilen bölgeye, özel bone verilir. Kalacağınız yere ulaştığınızda boneyi çıkarınız. Ense bölgesindeki bandaj ertesi gün alınacaktır. İlk gün, ekim yapılan sahalar bir yere temas etmemeli. İlk gece uyurken sırt üstü, biraz dik olacak şekilde uyuyunuz. İlk beş gün size verilen ilaçları doktorunuz belirttiği şekilde kullanınız. Operasyon sonrası 1 hafta alkol kullanmayınız. Ayrıca yine bir hafta boyunca aspirin almayınız, sigarayı azaltınız. Bazı kişilerde göz çevresi ve yüzde hafif bir şişlik (ödem) olabilir. Bu durum 2-3 gün içinde geçecektir. Şişlik yapılan lokal anestezinin yer çekimine bağlı olarak aşağı doğru yer değiştirmesidir.

Verilen ilaçları talimatlarına uygun kullanırsanız bu durumu yaşama ihtimaliniz de azalacaktır. Ertesi gün uçak veya diğer vasıtalarla seyahat edebilirsiniz. Egzersiz, spor, havuz, deniz, solaryum, güneşlenme ve sauna gibi aktivitelere 1 ay sonra başlayabilirsiniz. İlk saç yıkaması ikinci gün başlar ve hastanede yapılır, özel yıkama yöntemi size detaylarıyla anlatılır. Sonraki yıkamaları kendiniz evde yapabilirsiniz. Saç ekimi yapılan bölgeye losyon sürülür ve 45 dakika beklenir. Ardından bu bölge yavaşça, ılık su ile durulanır ve özel şampuan ile yıkanır. Yıkama programı 10 gün sürer. Dilerseniz, 2 hafta sonra uzayan saçlarınızı makas ile düzelttirebilirsiniz. Bir yıldan sonra, saçlarınızı tıraş makinesiyle kısaltabilirsininiz. FUE saç ekiminden sonra saçların alındığı ve ekildiği bölgelerin iyileşme süresi 1-2 gündür. 1 hafta-10 gün sonra artık saç ekimi yaptırmış olduğunuz anlaşılmayacaktır.”

SAÇ EKİMİNDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Saç ekimi yapanlar saç ekimi yaptıktan sonra nelere dikkat etmeli? Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin sonrasında nelere dikkat etmesi gerektiğini Op. Dr. Güncel Öztürk anlattı.

17-03/16/8088459.jpg

“Saç ekim ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler ameliyatta uygulanan tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Doktorun nasıl bir ameliyat yaptığı, kullandığı teknik, hastanın kişisel özellikleri ve durumuna göre vereceği talimatlar ve önerileri öncellikle dikkate alınmalıdır. Bu yazıda sadece genel bilgiler verilecek olup plastik cerrahınızın size özel vereceği bilgilerin geçerli olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.”

FUE ve FUE tekniğinde iyileşme süresi daha mı kısa?

“Günümüzde en fazla tercih edilen teknik olan FUE tekniği ile yapılan ameliyatlardan sonra iyileşme süreci oldukça çabuk ve hasta için zahmetsiz geçer. Ortalama 6 saat süren mikro motor FUE destekli saç ekim operasyonunu lokal anestezi altında yapıldığı için herhangi bir acı, sızı ya da gerilme hissedilmez. Ameliyatın ardından pansuman, sargı bezi ya da bandaj gibi tıbbi bakım yapılması gerekmez. Dikiş ya da yara izi olmadığı için ameliyattan sonraki süreçte de yine hiçbir his kaybı, uyuşukluk, acı ya da gerilme hissi oluşmaz. Bu yüzden ameliyat sonrasında ağrı kesici ya da başka bir tıbbi ilaç kullanılmasına gerek olmaz.”

Saç ekimi işleminden ne kadar süre sonra saç yıkanabilir?

“Saç ekim ameliyatının ardından saçı yıkamak için FUE tekniği dışındaki tekniklerde en az üç gün beklenilmesi gerekebilir. Hatta FUT tekniği gibi şerit greftler halinde alınarak yerleştirilen dikişli ameliyatlarda pansuman ya da bandaj yapıldığı için ilk yıkamanın saç ekiminin yaptırıldığı merkezlerde gerçekleştirilmesi gerekebilir. Fakat FUE tekniğinde çok fazla saç kökü alımı ve ekimi yapıldığı için köklerde hafif şişlik olmadıysa bir gün sonra bile yapılabilir. Saç ekim ameliyatının ardından ilk yıkamadan sonra hastanın 10 gün boyunca saçının her gün yıkaması tavsiye edilir.”

Saç köklerinizin iyileşme süreci nasıldır?

İlk on gün içinde ekilen saç köklerinin kabuklanmaya başlayacağını belirten Uzmanlar “Her gün yıkanan saçlarda kabuklanmalar hızlanır ve daha çabuk dökülür. Denize ya da havuza girmek için 1 hafta ya da 10 gün beklemelisiniz. Ameliyatın yapıldığı bölgeyi güneş ışıklarından korumalısınız. Yüksek koruyuculu ve kozmetik olmayan güneş koruma kreminin dışında şapka ya da bandana benzeri kıyafetler de giyebilirsiniz. Denize ya da havuza girmek için 1 hafta ya da 10 gün beklemelisiniz. Diğer saç ekim tekniklerinde yıkama zamanı, şekli, sıklığı ya da saçın bakımı gibi konularda mutlaka doktorunuzun verdiği tavsiyelere uyulmalısınız.”

İşe ne zaman başlanabilir?

“Ameliyattan sonraki gün isterseniz işe hemen başlayabilir, saç ekimi yaptırdığınızın anlaşılmasını istemiyorsanız 3 ila 4 gün bekleyebilirsiniz. Eğer özel bir gün ya da durum için hazırlık yapıyorsanız ameliyat tarihinizi bir ay öncesine alarak kendinize iyileşmek için zaman tanıyabilirsiniz.”

17-03/16/menusub-24-597-29-37-dhi-sac-ekimi.jpg

Dikkat edilmesi gereken diğer şeyler?

“Saç ekim operasyonundan sonraki 15 gün boyunca boya, jöle, köpük vs. gibi saç şekillendirici ürünler kullanmamalısınız. Saç ekim haftasından bir hafta önce ve bir hafta sonraki süreçte sigara ve alkol kullanmamalısınız. Kafa derinize cerrahınızın tavsiye edeceği losyon ve kremlerle bakım yapmalısınız. Saç ekim ameliyatından sonraki ilk üç gün boyunca ağır aktivelerden ve stresli ortamlardan uzak durmalısınız. Böylece hiçbir sorun yaşamadan iyileşme sürenizi rahatça atlatabilir, yaklaşık 3 ay sonra ekilen saçlarınızın çıktığını görebilir, ortalama 6 ay sonra uzamaya başlayan saçlarınıza 1 yıl içinde istediğiniz şekli vererek ömür boyu kullanabilirsiniz.”

Saç ekimi nasıl yapılır? Saç ekiminde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kaynak:karar.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ