en iyi saç ekim merkezi
En İyi Saç Ekilir

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
En iyi saç ekim merkezi

Saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç dökülmesi nasıl önlenir
Reklam

Belli bir yaştan sonra çok fazla önemsenmeyen ve kadermiş gibi algılanan Saç Dökülmesi ve kellik problemi kesinlikle çözümsüz bir sorun değildir. Gerekli önlemleri zamanında ve bilinçli şekilde almanız halinde ömrünüz boyunca saçlarınızı muhafaza edebilirsiniz. Bunun için ilk bilmemiz gereken saçlarımız neden döküldüğü, dökülmeye neden ola sorunlar, belirtileri ve alınacak önlemleri bilmektir. Dilerseniz ilk olarak erkeklerde dökülmeye neden olan sorunları görelim, devamında bu sorunları nasıl önleyeceğimizi göreceğiz.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?
Tüm insanlarda görülen dökülme erkeklerde dikkat çekici hale gelmektedir. Kadınlarda aynı derecede bu sorundan etkilenmekte olup, başörtüsü, bone vs ile kapattıkları için dikkat çekici olmamaktadır. Neyse arkadaşlar erkeklerde görülen saç dökülmesi 3 farklı sorunla açıklanır. Bunlardan birisi %90 ana neden olup, geri kalan 2 neden ise daha az rastlanan sorunlardır. İlk olarak en önemli neden ile başlayacağız.

1. Ailesel Saç Dökülmesi (Androgenetik)
Halk arasında ırsi olarak bilinen genetik saç dökülmesi erkeklerin %90 gibi önemli bir bölümünü etkilemektedir. Aslında erkekler bu durumda oldukça şanslıdır. Çünkü bu konularda bilgi sahibi olmaları halinde gerektiği zaman kolayca önlem alabilir ve sorunu baştan önleyebilirsiniz. Erkeklerin dikkat etmesi gereken bulgu ve belirtileri aşağıda görelim. Androgenetik kıl kökü ile alakalı olup, DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesi ile ortaya çıkar. Çözümü DHT hormonunu baskılayarak mümkündür. Bununla ilgili detayları sayfanın devamında göreceğiz.

Anne / Babada Saç Dökülmesi Yada Kellik Var mı? Ergenlik döneminden itibaren tüm erkeklerin ilk dikkat etmesi gereken husus ailesinde özellikle annede dökülme yada kellik problemi var mı? buna bakmalıdır. Özellikle anne dememin amacı genetik faktörle doğumla daha kolay geçiş yapmaktadır. Tabii ki babanızda ki dökülme ve kellik sorunu yine önemlidir. Anne / babasında böyle bir sorun olan kişi normal insanlara göre daha risklidir. Bu risk ergenlik döneminde başlayıp, ölene kadar devam etmektedir. Yaş ilerledikçe riskler dahada artmaktadır.

Saçlarda Kalite Kaybı Başlar: Ailesinde dökülme yada kellik sorunu olanlarda bu sorun görülmesi hemen olmayıp, kalite kaybı ile ortaya çıkmaktadır. Çok parlak ve sağlıklı saçları olan bir insan ilk etapta saçlarında cansızlaşma, matlaşma ve incelme gibi sorunlarla karşılaşır. Bu sizde genetik saç dökülmesi sorunlarının başladığı anlamına gelir. İlerleyen süreçte dökülme başlayacaktır. Saçlarınızı avcunuzla tutup çektiğinizde ellerinizde kıl kalıyorsa dökülmenin başladığı anlamına gelir.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Evet arkadaşlar sorunun nedeni ve belirtilerini yukarıda özetledik, şimdi ise çözüm yollarını aktarmaya çalışalım. Erkek tipi saç dökülmesi DHT hormonunun kıl köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıktığını anladık, bizim yapmamız gereken zarar veren bu hormonu baskılamaktır. Bunu yapabileceğiniz 3 bilimsel madde bulunmaktadır. Lütfen dikkat ürün değil bilimsel madde Procapil en etkilisi olup, onun haricinde Minoxidil ve Finasterid bu maddeler genelde saç dökülmesine karşı geliştirilen spreylerde yer alır. Kullanacağınız ürün markası ne olursa olsun bunlardan birini içerdiğine dikkat etmelisiniz. Benim tavsiyem Procapil içeren Hair Forte sprey olacaktır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklarsanız daha fazla öneriyi görebilirsiniz. Çünkü orada saç sağlık uzmanları bilgi veriyor.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Biotin Kullanmayı Unutmayın
Procapil, Finasterid yada Minoxidil içeren DHT baskılayıcı ürün ile birlikte saçlarınızın sıfıra inen kalitesini yeniden yükseltmek için Biotin kullanmanız gerekir. Saç ve tırnak sağlığı için son derece önemli ola Biotin B7 ve H vitamini içermektedir. Bir çoğunuz tırnak ne alaka diyebilir. Her ikiside keratin denen maddeden meydana gelmektedir. Saçlarımızın orjinal rengi tırnak rengidir. Kıllara rengini veren melamin bulunmaktadır. Melamin salgılaması azalması ve durması halinde saç orjinal rengine döner yani tırnaklar gibi olur. Saç dökülmesi yaşayan insanlar biotin dozu olarak 2 yada 5 mg kullanması önerilir.

2. Saçkıran (Allopecia Areata)
Evet değerli arkadaşlar yukarıda genetik sorunlar ve çözüm yollarını aktardık, şimdi ise erkeklerde saç dökülmesi nedenlerinden biri saçkıran hakkına bahsetmek istiyorum. Özellikle gençlerde sık görülen bu durum stres, üzüntü, moral bozukluğunun dışa yansımasıdır. Herhangi bir belirtisi olmadan bir anda ortaya çıkan Allopecia Areata saç, kaş, sakal, kirpik kısacası vücudunuzda kıl olan her yerde görülebilir. Bölgesel dökülme olduğu için madeni para şeklinde görülür ve dökülen yerde cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Çözümü ilk olarak sıkıntılardan kurtulmaktır. Yoksa en kral tedaviyi de uygulasanız herhangi bir sonuç alamazsınız. Sıkıntılardan biraz sıyrıldıktan sonra uygulayabileceğiniz 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki bitkisel olan sarımsak tedavisi olup, %50 başarı şansı bulunmaktadır. İkinci yöntem ise kortizon enjeksiyonu olup, kıl köklerine özel bir sıvı verilmesi olup, bunun başarısı ise %70-%80 son olarak ise SADBE önerilir. Biraz masraflı olabilir ama %98 başarı ile en önemlisidir. Aylık 60-70 TL sizin için sorun olmayacaksa hiç düşünmeden tedaviye SADBE ile başlayın 2-6 gibi sürede sorundan kurtulursunuz. Saçkıran tedavisi ile geniş kapsamlı detaylara Op. Dr. Atilla KAYA’nın anlatımı ile aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

3. Kafada Mantar (Malassezia furfur)
Erkeklerde saç dökülmesine neden olan son faktör ise kafada mantar olup, %3-%4 gibi dökülme nedenidir. Daha çok kafa kaşıntısı ve aşırı kepek gibi sorunlara neden olan mantar saçlı deride iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihaplanma mantar mikrobunun sizin saç köklerine ilerlediği anlamına gelir. Bu noktadan sonra risk artar ve saç köklerine zarar verebilir. Çözümü oldukça kolay olup, mantar öldürücü şampuanlar kullanmak gerekir. Marketlerde satılan ürünler mantar öldürücü etkisi yoktur. Mantar öldürücü şampuanların içerisinde Ketokonazol, İtrakonazol, Zinc Pyrithione ve Climbazol gibi maddeler bulunur. Ketokonazol en çok bulunan madde olup, fakat günlük kullanıma uygun değildir. Ketoral, Nizoral ve Konazol Şampuan gibi ürünleri kullanacaksanız 10-15 gün aralıklarla uygulayın. Yada günlük kullanıma uygun olan Climbazol içeren Seboderm şampuan kullanın.

Şampuanlar Saç Dökülmesini Önler mi?
Konu şampuanlardan açılmışken halk arasında en sık görülen bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Şampuanlar temizlik amacı ile üretilir, en başarılısı ise yukarıda belirttiğim şekilde mantar öldürücü özelliği yanı sıra Biotin içeriği ile saç kalitesini artırma konusunda etkisi olabilir. Erkeklerde görülen genetik dökülmeye hiç bir faydası olmaz. O nedenle tek başına şampuan kullanarak dökülmeyi önlemeye kalkmayın.

Kelliğin Çözümü Yok mu?
Saçta kalite kaybı, dökülmenin başlaması ve seyrelme ile devam eden süreç sizde kelliğe neden olacak ve kıl kökleri ölecektir. Bu noktadan sonra ya kel olarak yaşayacak yada en mantıklı uygulama Saç Ekimi yaptırmak olacaktır. 5-10 Bin TL gibi ciddi bir masrafın olduğu ekim uygulaması ciddi bir araştırmadan sonra nerede yaptıracağınıza karar vermelisin. Aksi halde hem paranız, hemde umutlarınız gider. FUT yöntemi ile yapılan saç ekimi doğal olmadığı gibi ensede ameliyat izi kalır. O nedenle en gelişmiş yöntem FUE ile yapılmalıdır. Bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğüm Op. Dr. Can İşler’in saç ekimi nasıl yapılır makalesini incelemenizi öneriyorum.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

kaynak:http://www.webmasteryolcu.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ