en iyi saç ekim merkezi
En İyi Saç Ekilir

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
En iyi saç ekim merkezi

Saç Bakımında Yapılan 10 Yanlış, Saç ekim merkezi

Saç Bakımında Yapılan 10 Yanlış, Saç ekim merkezi
Reklam

İŞTE TÜM DETAYLAR

 

 

Saç Bakımında Yapılan 10 Yanlış

Saç bakımı konusunda farkında olmadan günlük bakım hataları yapıyoruz maalesef. Düşününce çok önemsemeseniz de sürekli bu hataların tekrarlanması saçlarınızda kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu yüzden sağlıklı ve hacimli saçlara kavuşmak için bu hataları yapmamaya özen göstermelisiniz. İşte saç bakımında yapılan 10 yanlış:

1. Saçları Her Gün Yıkamak

her-gun-sac-yikamak-zararli-mi-10

 

Özellikle yağlı saç tipine sahip olanların yaptığı en büyük hata saçları her gün yıkamaktır. Saç ne kadar sık yıkanırsa sebum üretimi de o kadar artar. Üstelik her yıkamadan sonra saçlar yeniden taranırken dökülen saç miktarı da artacaktır. Bu yüzden saç yıkama sıklığı haftada 3 kez ile sınırlandırılmalıdır.

2. Saçları Islakken Fırçalamak

2. Saçları ıslakken fırçalamak

Saçları yıkadıktan sonra nemli halde fırçalamak saç tellerini kökten kopararak saçların dökülmesine ve saç uçlarının da kırılmasına neden olur. Bu nedenle saçlarınızı duştan çıktıktan sonra çok ıslakken fırçalamamalısınız. Bununla birlikte saç tipine uygun fırça seçimi de önemli bir konudur. Saç bakım uzmanları elektriklenen saç problemine karşı ahşap tarak ya da fırça kullanmanızı öneriyor. En doğrusu saçlar hafif nemliyken, önce uç kısımlardaki dolaşmış saçlardan başlayarak dibe doğru taramaktır. Böylece saçlarınızın kırılmasını önlemiş olursunuz.

3.Saça Yüksek Isı Uygulamak

3. Saça yüksek ısı uygulamak

Saç maşaları ve düzleştiriciler her ne kadar saça hoş bir şekil verse de 200°C ve daha yüksek ısılar saç dokusuna zarar vererek saçların kopmasına ve dökülmesine neden olur. Özellikle hassas saç uçlarının kolayca yanmasına neden olan ısıl işlemlerden önce mutlaka ısı koruyucu ürünler kullanmalısınız.

4. Saç Tipine Uygun Olmayan Ürünler Kullanmak

4. Saç tipine uygun olmayan ürünler kullanmak

Saç bakım ürünlerinin kullanımı elbette mühim. Ancak saç tipine uygun olmayan ürünler kullanmak saça yarardan çok zarar verir. Örneğin; yağlı saçlara sahipseniz kuru saçları nemlendiren yoğun nem içerikli ürünlerden uzak durmalısınız. Bu saçlarınızı daha fazla yağlandıracaktır. Bu yüzden saç tipinize uygun bakım ürünleri seçmeye dikkat etmeli, kullandığınız ürünleri çok sık değiştirmemelisiniz.

5. Saçı Çok Sıkı Toplamak

Bun-Hairstyle-1

Saç derisinin hava almaması koparak dökülmelerin önde gelen nedenlerinden biridir. Eğer siz de toplu saç modellerinden hoşlanıyorsanız çok sıkı topuzlar yerine dağınık modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece saç kökleri gerilmez, kopmaz. Ayrıca yeni çıkmaya başlayan ince bebek tüyü saçlarınızı da kaybetmezsiniz.

6. Saçı Çok Sık Boyamak

4. Saçları boyarken

Saçlarınızı sık sık boyuyorsanız hata yapıyorsunuz. Diplerden birkaç cm uzayan saçlarınızın sadece uzadığı kadarını boyamanız yeterli. Çünkü saç uçları neme muhtaç, kırılmaya yatkın durumdayken saç boyasındaki kimyasallar saça kolayca zarar verir ve kopmalara neden olur. Bu yüzden saçınızı 1-2 ayda bir sadece diplerden boyamak en doğrusu olacaktır. Boya rengini canlı tutmak için özel olarak tasarlanmış saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Yine de saçınızın tamamını boyamak isterseniz en az 2 ay beklemenizi tavsiye ederiz.

7. Saçı Havluyla Kurulamak

7. Saçı havluyla kurulamak

Saçı havluyla kurulamak ve özellikle de bunu aceleyle yapmak havlu dokusunun saçları çekerek koparmasına neden olur. Bu yüzden en sağlıklısı saçınızın nemini havluyla hafifçe aldıktan sonra saçlarınızı doğal kurumaya bırakmaktır. Havlu sadece duştan sonra saçın yoğun ıslaklığını almak içindir.

8. Kırık Saçları Kestirmemek

saç

Saçları belirli aralıklarla kestirmek saçın bir türlü uzamayacağı anlamına gelmiyor. Aksine kırık saç uçlarından kurtulmak saçların sağlıkla uzamasını sağlar. Kırık saç uçlarını kestirmediğinizde saçlarınızın daha kolay dolaştığını fark etmişsinizdir. Dolaşan saçlar sağlıklı saçların da kopmasına neden olur. Bu yüzden kırık saç uçlarını saçınızın ihtiyacına göre 8-10 haftada bir kestirin.

9. Yetersiz Beslenme

9. Yetersiz beslenme

Saç bakım uygulamaları saç sağlığını korumak için tek başına yeterli değildir. Eğer vitamin, protein içerikli ve dengeli şekilde beslenmiyorsanız saç dökülmesi kaçınılmaz bir hal alır. Bu yüzden beslenmenize özen göstermelisiniz.

10. Saç Bakımlarını İhmal Etmek

doğal yağlar giriş

Saç bakımlarını düzenli şekilde uygulamamak bakımın etkisini tam olarak gösterememesine neden olur. Örneğin; en az 4 hafta boyunca haftada 1 kez düzenli olarak uygulanması gereken bir saç bakım kürünü uygulamayı 2. haftada bırakıp bu bakımın sonuç vermediğini söylemek yersiz olur. Bununla birlikte saçlar her yıkandığında mutlaka saç kremi ile nemlendirilmelidir. Saç bakımlarını ihmal etmek saçlarınızın sertleşerek, kırılmasına ve dökülmesine neden olabilir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ